Zihin Okumak Gerçek Oluyor

Zihin Okumak Gerçek Oluyor
Yazan

Yeni geliştirilen bir zihin okuma makinesi düşüncelerinizi tercüme edip bunları anında yazıya dökebilecek

Beyin, insanlık için hala büyük gizemlerle dolu bir organ. Sayısız üniversitede, sayısız bilimsel araştırma beyinin sırlarını çözmek, düşüncenin ve düşünce okumanın gizemini anlayabilmek için tam hızla devam ediyor.

Araştırmacılar düşüncelerimizi tercüme edebilecek bir makine geliştirdiklerini söylüyor. Şaşırtıcı cihaz, düşündüğünüzü analiz ederek bunu metin olarak gösterebiliyor. Bilim adamları, makinenin konuşamayan insanlar tarafından kullanılabileceğini umuyor. Cihaz California Üniversitesi tarafından geliştirildi.

Bilim adamları, yüzde 90 ya da daha fazla doğruluk oranına sahip olduğunu iddia ettikleri makine için beynimizdeki ünsüzleri ve ünlüleri yorumlayarak çalıştığını ifade ettiler.

Araştırmacılar, makinenin konuşamayan, konuşma güçlüğü çeken ya da hareket edemeyen insanlara yardımcı olabileceğine inanıyor.  Makine, beynimizde bir cümle kurarken kullandığımız ünlülerin ve ünsüzlerin birleşimini kaydedip analiz ediyor. Bu cümleleri nöronlardan gelen sinyallere dayanarak yorumluyor ve bunları eşzamanlı olarak metne çevirebiliyor.

Aslında bilim adamları, makinenin daha önce duymadığı kelimeleri kullanabileceğini iddia ediyor. Çalışmayı yürüten David Moses, “Yayınlanmış çalışma, gerçek zamanlı olarak nöral sinyalleri cümlelere döktü. Bu çalışmada makine tarafından sergilenen performans ve genişleme kapasitesi göz önünde bulundurulduğunda, konuşma protezlerinde önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Konu ile ilgili, bazı korkular da var. Gizli düşüncelerin kazayla açığa çıkarılması durumunda cihaz sorunlara neden olabilir. Bundan da öte bu teknolojinin ilerlemesi ile artık insanlar arasında gizli düşünceler kalmayabilir.


Yorumlar

  1. Sanırım gelecek ile ilgili endişelerim dahada artıyor. Bilim adamlarının bu buluşunda geleceği görmediğini fark ettim. Sanki emin olmadıkları bilgiler ile açıklama yapıyorlar. Tamamen analiz ile kurulmuş bir sistemi seslendiren bir zeka gibi geliyor.

  2. Beyin çözülmesi mümkün olmayan birşey olarak biliyordum eğer bunuda başarırlarsa helal olsun ne deyim.

  3. Bu teknoloji gerçekten çok gelişme gösterdi insanlar ilerde düşünerek çoğo şeyi makinelere yaptırabilicekler.

  4. Boston dynamics’in yeni videosundan sonra bu haberi gördüm. Sanırım robotlarla yan yana yürüyeceğimiz günler iyice yaklaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir