Web tasarım için örneklerle dikkat etmeniz gerekenler

Ön Bilgilendirme: Son dijital dönüşüm rakamlarına dikkat edilirse web tasarım alanında ülke çapında ciddi bir gelişim söz konusu! Web tasarım başı çeken dijital eleman olarak göze çarpmaktadır.

Dijital dünya bu noktaya nasıl geldi?

İnternet, hayatımıza Muhammed Ali’ nin yumruğu gibi öngörülemez, hızlı ve şiddetli bir şekilde girdi. Daha sonra gelişmesine hiç hız kesmeden devam etti. İçerisine sayısız kavramı aldı sonrasında ise evrimleşerek dijital dünyaya dönüştü. O artık Dünya! İçerisinde yaşadığımız gerçek dünyanın dijital yansıması olma yolundada hızla ilerliyor. Özellikle “sosyal medya” ve “mobil gelişim” dijital dünyanın evriminde devasa adımlar oldu. Şimdi ise sırada yapay zeka ve sanal gerçeklik var. Bakalım bu gelişmeler dijital dünyayı ne kadar ileri götürebilecek?

Ülkemizde Cumhuriyetin ilk dönemlerinde okuma-yazma seferberliği ve çabaları Ankara ‘dan tüm Ülkeye yayıldı. Aynı burada olduğu gibi şimdi ise dijital dönüşüm seferberlikleri gündeme gelmektedir. Dijitalleşen dünyada var olma noktasında halen çok ciddi rakamlarda ülkenin gerisindeyiz. Ankara en yüksek dijital dönüşüm oranına sahip olan şehrimiz olarak bile, dünya ortalamalarına yaklaşamamaktadır. Umuyoruz ki bunu ülkemiz geneline ciddi ivmelerle yayabiliriz. Dijital dönüşümün yani dijital dünyada varlık sahibi olmanın birinci adımı ise bir web tasarım sahibi olmaktır. Müşterileriniz, boy göstermek istediğiniz arenalar, hedef kitleleriniz, arkadaşlarınız ve rakipleriniz bu dünyada bulunuyorlar. Peki ya siz?

Bana illa bir web tasarım lazım mı?

Web tasarım dijital dünyadaki evinizdir! Üstelik bu dünyada ev sahibi olmak çok ucuz. Sadece iki şeye ihtiyacınız var. Tanınmanızı sağlayacak isme ve evinizi yapacağınız arsaya. Bu dünyada bunların adı Alan adı yani “domain” ile barındırma yani “hosting”. Bunları sağladıktan sonra nasıl kalitede bir evde yaşamak ve bulunmak istediğinize, evinizin merkezi konumda mı yoksa ulaşımı zor olan mahallelerde mi olacağına, afetlere karşı dayanıklı olup olmadığına siz ve bütçeniz karar verecektir.

Kaliteli web tasarım içinde neler barındırır?

Bize göre web tasarım birçok disiplini içerisinde barındıran bir sanattır. İçerisinde barındırdıklarını kaba taslak düşünecek olursak: grafik tasarım, pazarlama, kimi zaman satış, halkla ilişkiler, yazılım, bilgisayar, mobil dünya, sosyal iletişim, oyun, eğlence ve bu yazıyı yazarken aklımıza gelmeyen daha niceleri. Günümüzün ne kadar önemli kavramlarını içerisinde barındırdığına bir bakar mısınız? Bir çok kavram ve bir çok meslek, yenilikler ve teknolojik gelişmeler içerisinde kaybolur; fakat web tasarım çağın bir adım ilerisine bütün yenilikleri ve gelişmeleri absorbe ederek nasıl geçeceğini iyi biliyor. Kolay kolayda yakın ve orta vade içerisinde eskimiş teknoloji olmayacak gibi görünmektedir.

Web tasarım tamam. Peki ya sonra?

Bütçeniz ile hedeflerinize göre bir eve yani web tasarıma sahip oldunuz. Peki şimdi neye ihtiyacınız var bu dijital dünyada? Bu dünyadaki konumunuzu herkese haber vermeye! Artık internet sitesi sayıları için milyarlardan bahsedilmektedir. Sayı o kadar yükseldi ki internette bulunmak istediğiniz alanı iyi belirtmeniz gerekiyor. Örneğin Ankara üzerinde yaşayan bir işletme veya meslek erbabı bir şahıssanız ve ulaşmak istediğiniz hedefte Ankara çevresi ise dijital dünyadaki evinizi de Ankara üzerine kurmanız en sağlıklısı. Sonrasında ise evinize gelecek olan misafirlere yolu çok iyi tarif etmeniz(yani kaliteli içerikler kullanmanız, titiz bir sayfa dışı SEO çalışması yapmanız ve dikkat çekici bir sosyal medya yönetimine sahip olmanız) ve onları düzgün karşılamanız(Yani düzgün, titiz bir sayfa içi SEO çalışması yapmanız, sade, hızlı, anlaşılabilir olmanız) gerekmektedir.

Ben bunların hiç birinden anlamıyorum, öğrenmekte istemiyorum! Ne yapmalıyım?

Bunların çoğu sektörünüzle alakalı değilse tabiki tek başına öğrenip halledemezsiniz. Dışarıdan danışmanlık veya hizmet almak en mantıklısıdır. Bu noktada tek dikkat etmeniz gereken merdiven altındaki kalitesiz satıcılara çok bulaşmamak. Çünkü üzülerek belirtmeliyiz ki: dijital siciliniz kirlenebilir. Gerçek dünyada insanlar/markalar nasıl sicili bozulunca iş bulmakta, sosyal çevre kurmakta zorlanıyorsa; aynısı dijital dünya içinde geçerlidir. Markanızın bozulan dijital sicilini düzeltmeye vereceğiniz uğraş ve ek maliyetler, kaçındığınız diğer dijital maliyetlerin yanında devede kulak kalabilir.

Son Yorumlar

 • Kaanov
  7 Ekim 2019 - 00:32 · Cevapla

  Web tasarım hizmeti aldıktan sonra internet sitenizle karşılaştım keşke web sitesi yaptırmadan önce yazılarınızı okusaymışım. Maalesef pişman oldum ama kısmet olursa web sitemi yenileme işlemini sizinle gerçekleştireceğim

 • gökhan
  11 Ocak 2019 - 17:11 · Cevapla

  günümüzde artık herşey internet dünyasına taşındı. Web sitesi olmayan şirket vs. kalmadı artık küçük esnaflar bile web sitesi açarak sesini duyuruyor. Bence web site herkes için ve her esnaf için gerekli hale geldi. Bu değişen olayları yakalamak için sitenizi takip ediyorum tavsiye ediyorum…

 • tasarımcı
  9 Ocak 2019 - 22:57 · Cevapla

  web tasarım olarak genellikle müşterilerimin işine yarayacağı özellikler sunmaktayım. Bulunduğum ilde malesef teknolojik olarak kendini yenileyebilmiş bir firma yok fakat Fikir Bulutu olarak ben bu olayı artık aştım 🙂

Yorum yap