Site Hızı Performans Önerileri

Site Hızı Performans Önerileri
Yazan
Sayfa Hızının Önemi

Kullanıcı deneyimi: Modern bir internet sitesi için en önemli faktörlerden birisi web sitesinin hızıdır. Hiç kimsenin bir sayfa yüklenmesini beklemek gibi bir sabrı yok. Yavaş çalışan bir websitesi bir bakıma dijital dünyanın kanunlarına aykırıdır diyebiliriz. Websitelerinin hızı doğrudan kullanıcı deneyimine etki eder. Yavaş yüklenen websitesi kullanıcılara olumsuz deneyimler sunarak gelir kaybına sebep olabilir. Bu durum düşünüldüğünde sayfaların açılış hızını geliştirmek çok önemlidir.

Organik sonuçlar: Tüm bunların yanı sıra sayfalarınızın yükleme hızı arama motorları için de önemli bir faktördür. Google yaptığı açıklamalarla gerek masaüstü gerekte mobil sayfaların açılış hızının ne kadar önemli olduğunu hala vurgulamaya devam etmektedir.

AdWords kalite puanı: Google, sayfa açılış sürelerini kullanıcı deneyiminin önemli bir bileşeni olarak görmektedir. Sayfalarınızın açılış hızı anahtar kelimelerinizin kalite puanlarına doğrudan etki eder. Yani sayfalarınızın yüklenme hızını optimize etmeniz kalite puanınızı yükselteceğinden dolayı tıklama başına maliyetlerinizi düşürecektir.

Ancak çoğu online iş sahipleri ve developerlar web sitelerini geliştirirken yüklenme hızı optimizasyonunu göz ardı edebiliyorlar. Özellikle ürün veya içeriklere bir çok web sitesinden ulaşılabilen bir dijital dünyada böyle bir sorun büyük olumsuzluklar yaratabilir.

donusum-orani-ve-site-hizi

Website Performansı Alışveriş Davranışlarını Nasıl Etkiliyor?

 • Tüketicilerin %47’si bir web sayfasının açılmasını 2 saniyeden daha az bekliyor
 • %40’lık bir kitle 3 saniyeden fazla süren açılış sürelerini beklemiyor ve siteden ayrılıyor.
 • Online alışveriş yapanların %52’si sayfa yüklenme hızının site sadakatinde etkisi olduğunu söylüyor
 • Websitesinde 1 saniyelik bir gecikme müşteri memnuniyetini %16 düşürüyor.
 • Online alışverişte kötü bir deneyim yaşayan tüketicilerin %44’ü bunu çevresindeki insanlarla paylaşıyor.
 • Websitesinde 1 saniyelik bir gecikme dönüşüm oranlarını %7 düşürebiliyor.

Yukarıdaki maddeler KISSmetrics’in verilerini yansıtmaktadır. Daha fazlası için: Loading-Time

Sayfa Hızınızı Test Etmeniz İçin Yardımcı Araçlar

pagespeed-insight

Web sitenizin hem masaüstü hemde mobil sürümündeki performansını görmenizi sağlayan bir araçtır. Website performansınızı 1’den 100’e kadar değerlendirerek ölçer. Aynı zamanda site performansını arttırıcı öneriler sunar.

gtmetrix

Bu araç PageSpeed ve YSlow analiz araçlarını birleştirerek site hızı performansı için A ile F arasında bir değer verir. Web site hızınızı optimize etmenize yardımcı olarak öneriler sunar.

Diğer analiz araçlarına göre daha kapsamlı, ücretli bir analiz ve monitoring aracıdır. Websitenizin ve sunucularınız performansını takip edebilir, uyarılar alabilirsiniz.

Website Hızınızı Arttırmanızı Sağlayacak İpuçları

Görsellerinizi Optimize Edin: Websitenizde bulunan görseller sayfanızın yüklenme süresini çok fazla etkileyebilir. Çoğu sitede görseller websitenizin toplam boyutunun %60’ına yakınını oluşturmaktadır. Sitenize yükleyeceğiniz görselleri Photoshop gibi araçlarla veya eklentilerle optimize etmeniz mümkün. Kullandığınız görsellerin formatlarının JPG, PNG veya GIF olmasına özen göstermelisiniz. BMP veya TIFFs formatlarından kaçınmanızı öneririm.

Etiket Yönetim Araçlarını Kullanın: Google Tag Manager gibi. Bu araçlar websitenize eklemeniz  gereken kodları (google analytics, facebook pixel etiketl, remarketing, dönüşüm etiketleri v.b) tek bir çatı altında toplayarak sitenizin hızını artırmaya yardımcı olur.

JavaScript ve CSS’leri Küçültün: JavaScript ve CSS dosyalarınızı küçülterek websitenizin hızını artırabilirsiniz.

Gereksiz CSS ve HTML kodlarını kaldırın: Gerekli olmayan HTML ve CSS kodlarını kaldırarak kod kalabalığının önüne geçebilirsiniz.

JavaScript Dosyalarınızı HTML kodlunun altına yerleştirin: JavaScript dosyaları kendinden sonra gelen kodların okunmasını engelleyebilir.

CSS Dosyalarınızı HTML kodunun üstüne yerleştirin: Tarayıcılar sitenizi tararken CSS dosyalarına öncelik verir. Bu yüzden CSS dosyalarınızın HTML kodunuzun üst bölümlerinde yer alması sayfalarınızın açılış hızının artmasına katkı sağlayacaktır.

Cache (Önbellekleme) Kullanın: Websitesini tarayıcının önbelleğine kaydederek sürekli gönderilen HTTP isteklerinin sayısını düşürüp sayfanın yüklenme hızını artırabilirsiniz.

Sitenizi Sıkıştırın: Websitenizde bulunan dosyaları sıkıştırmak, bilgisayarınızda bulunan dosyaları sıkıştırmaya benzer. Bu sayede dosyalarınızın yüklenme hızını artırabilirsiniz.

Çerezlerin Boyutunu Azaltın: Çerezler ile yüklenen veriler sunucu ve tarayıcılar arasında sürekli değiştirilir. Burada transfer edilecek verilerin boyutlarını azaltarak sayfa yüklenme hızınızı artırabilirsiniz.

Sitenizi Yavaşlatan Eklentilerden Kurtulun: Bazı eklentiler websitenizi gereksiz yere yavaşlatabilir, bunları tespit edip alternatif eklentiler kullanmalısınız.

Güncellemeleri Kontrol Edin: Kullandığınız eklentilerin, CMS yazılımızın güncel olmasına özen gösterin. (Güncellemeden önce test etmekte fayda var)


Yorumlar

 1. Birde şu resimler için bir kaç eklenti var aslında CDN PHOTON kesinlikle tavsiye ederim özellikle wordpress kullananlar için ve lazyload gerçekten çok işe yarıyor. Genel olarak CDN kullanımı CloudFlare olsada kesinlikle ücretli eklenti kullanmanızı da tavsiye ederim ki özellikle Cache eklentilerinden birisini ücretli kullanın ve farkı görün

 2. Site hızı konusunda tavsiye ettiğim ücretsiz analiz araçlarının başında GTMetrix geliyor. Bu hizmet ile birlikte PageSpeed kullanıldığında maksimum verim sağlanıyor. Eğer buradan maksimum sonuçları çıkartmayı başarırsanız diğer ücretli servislerden de kontrol yapmakta fayda var.

 3. Şu an kullandığım tema mobilde 70 civarında kaldı fakat masaüstünde 80 in üzerinde bir puan aldı. Hiç fena sayılmaz ama daha fazla optimizasyon yapmayı hatta kendi temamı tasarlamayı düşünüyorum. Eğer kendi tasarımları değil hazır bir tema kullanılacaksa hız ve seo dikkate alınarak oluşturulmuş temaları tercih etmeli kullanıcılar.

 4. web tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken kural, optimize ve hız noktasında bu işin duayeni tabiki gene google ve googlenin bir test hizmeti olan insight bu işin en iyi noktasıdır.

  genel olarak site hızını etkileyen, html kod yapısı, içerik kod oranı, resimlerin optimize edilmesi, css ve js dosyalarının olabildiğince az ve minimizie edilmiş olması gerekmektedir.

  değerli bilgiler için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir