Site Hızı Performans Önerileri

Modern bir internet sitesi için en önemli faktörlerden birisi web sitesinin hızıdır. Hiç kimsenin bir sayfa yüklenmesini beklemek gibi bir sabrı yok. Yavaş çalışan bir web tasarım bir bakıma dijital dünyanın kanunlarına aykırıdır diyebiliriz.

Sayfa Hızının Önemi

Kullanıcı deneyimi: web tasarım hızı doğrudan kullanıcı deneyimine etki eder. Yavaş yüklenen web tasarım kullanıcılara olumsuz deneyimler sunarak gelir kaybına sebep olabilir. Bu durum düşünüldüğünde sayfaların açılış hızını geliştirmek çok önemlidir.

Organik sonuçlar: Tüm bunların yanı sıra sayfalarınızın yükleme hızı arama motorları için de önemli bir faktördür. Google yaptığı açıklamalarla gerek masaüstü gerekte mobil sayfaların açılış hızının ne kadar önemli olduğunu hala vurgulamaya devam etmektedir.

AdWords kalite puanı: Google, sayfa açılış sürelerini kullanıcı deneyiminin önemli bir bileşeni olarak görmektedir. Sahip olduğunuz web tasarım içerisinde sayfalarınızın açılış hızı anahtar kelimelerinizin kalite puanlarına doğrudan etki eder. Yani sayfalarınızın yüklenme hızını optimize etmeniz kalite puanınızı yükselteceğinden dolayı tıklama başına maliyetlerinizi düşürecektir.

Ancak çoğu online iş sahipleri ve developerlar web tasarımlarını geliştirirken yüklenme hızı optimizasyonunu göz ardı edebiliyorlar. Özellikle ürün veya içeriklere bir çok web sitesinden ulaşılabilen bir dijital dünyada böyle bir sorun büyük olumsuzluklar yaratabilir.

Web tasarım hız performansı alışveriş davranışına etkisi:

 • Tüketicilerin %47’si bir web sayfasının açılmasını 2 saniyeden daha az bekliyor
 • %40’lık bir kitle 3 saniyeden fazla süren açılış sürelerini beklemiyor ve siteden ayrılıyor.
 • Online alışveriş yapanların %52’si sayfa yüklenme hızının site sadakatinde etkisi olduğunu söylüyor
 • Websitesinde 1 saniyelik bir gecikme müşteri memnuniyetini %16 düşürüyor.
 • Online alışverişte kötü bir deneyim yaşayan tüketicilerin %44’ü bunu çevresindeki insanlarla paylaşıyor.
 • Websitesinde 1 saniyelik bir gecikme dönüşüm oranlarını %7 düşürebiliyor.

Sayfa Hızınızı Test Etmeniz İçin Yardımcı Araçlar

Google Page Speed Insight

Web sitenizin hem masaüstü hemde mobil sürümündeki performansını görmenizi sağlayan bir araçtır. Website performansınızı 1’den 100’e kadar değerlendirerek ölçer. Aynı zamanda site performansını arttırıcı öneriler sunar.

GTMetrix

Bu araç PageSpeed ve YSlow analiz araçlarını birleştirerek site hızı performansı için A ile F arasında bir değer verir. Web site hızınızı optimize etmenize yardımcı olarak öneriler sunar.

Pingdom

Diğer analiz araçlarına göre daha kapsamlı, ücretli bir analiz ve monitoring aracıdır. Websitenizin ve sunucularınız performansını takip edebilir, uyarılar alabilirsiniz.

Web Tasarım Hızınızı Arttırmanızı Sağlayacak İpuçları

Görsellerinizi Optimize Edin: Websitenizde bulunan görseller sayfanızın yüklenme süresini çok fazla etkileyebilir. Çoğu sitede görseller websitenizin toplam boyutunun %60’ına yakınını oluşturmaktadır. Sitenize yükleyeceğiniz görselleri Photoshop gibi araçlarla veya eklentilerle optimize etmeniz mümkün. Kullandığınız görsellerin formatlarının JPG, PNG veya GIF olmasına özen göstermelisiniz. BMP veya TIFFs formatlarından kaçınmanızı öneririm.

Etiket Yönetim Araçlarını Kullanın: Google Tag Manager gibi. Bu araçlar websitenize eklemeniz gereken kodları (google analytics, facebook pixel etiketl, remarketing, dönüşüm etiketleri v.b) tek bir çatı altında toplayarak sitenizin hızını artırmaya yardımcı olur.

JavaScript ve CSS’leri Küçültün: JavaScript ve CSS dosyalarınızı küçülterek websitenizin hızını artırabilirsiniz.

Gereksiz CSS ve HTML kodlarını kaldırın: Gerekli olmayan HTML ve CSS kodlarını kaldırarak kod kalabalığının önüne geçebilirsiniz.

JavaScript Dosyalarınızı HTML kodlunun altına yerleştirin: JavaScript dosyaları kendinden sonra gelen kodların okunmasını engelleyebilir.

CSS Dosyalarınızı HTML kodunun üstüne yerleştirin: Tarayıcılar sitenizi tararken CSS dosyalarına öncelik verir. Bu yüzden CSS dosyalarınızın HTML kodunuzun üst bölümlerinde yer alması sayfalarınızın açılış hızının artmasına katkı sağlayacaktır.

Cache (Önbellekleme) Kullanın: Websitesini tarayıcının önbelleğine kaydederek sürekli gönderilen HTTP isteklerinin sayısını düşürüp sayfanın yüklenme hızını artırabilirsiniz.

Sitenizi Sıkıştırın: Websitenizde bulunan dosyaları sıkıştırmak, bilgisayarınızda bulunan dosyaları sıkıştırmaya benzer. Bu sayede dosyalarınızın yüklenme hızını artırabilirsiniz.

Çerezlerin Boyutunu Azaltın: Çerezler ile yüklenen veriler sunucu ve tarayıcılar arasında sürekli değiştirilir. Burada transfer edilecek verilerin boyutlarını azaltarak sayfa yüklenme hızınızı artırabilirsiniz.

Sitenizi Yavaşlatan Eklentilerden Kurtulun: Bazı eklentiler websitenizi gereksiz yere yavaşlatabilir, bunları tespit edip alternatif eklentiler kullanmalısınız.

Güncellemeleri Kontrol Edin: Kullandığınız eklentilerin, CMS yazılımızın güncel olmasına özen gösterin. (Güncellemeden önce test etmekte fayda var)

Son Yorumlar

 • Naz
  17 Mart 2019 - 21:21 · Cevapla

  Site hızlandırma ve optimizasyon konusunda harika bir rehber, bu makale sayesinde kendi web sitemi oldukça hızlandırdım, gtmetrix ve pagespeed değerlerim oldukça makul seviyeye geldiler. Teşekkür eder diğer makalelerinizi de zevkle okuduğumu bilmenizi isterim.

 • saglikpersoneli
  26 Ocak 2019 - 06:48 · Cevapla

  İnternet sitemizin hızıyla alakalı sorunlarımız vardı google hız testi yaptığımda 90 gözüküyor 100 olmasını istiyorum. Önerilerinizi kesinlikle uygulayacağım.

 • metin
  23 Ocak 2019 - 05:28 · Cevapla

  Site hızı ne kadar yüksekse ziyaretçinin de sitede durması o kadar yüksektir. Site yavaş açıldığında çok çabuk siteyi kapatabiliyor.

 • Trafik Kaza
  13 Ocak 2019 - 10:41 · Cevapla

  Bir sitenin açılış hızı arama motorları için bir anlam ifade etmese bile (ki çok şey ifade ediyor) bir kullanıcı olarak siteye giriş yapan kişilerin anında siteden çıkmasına sebep oluyor. Site açılış hızının en önemli durumu ise kullanıcıyı sitede tutma zamanı olan (hemen çıkma oranını) büyük ölçüde düşürmesi. Bu sebeple site açılış hızlarının analizinin doğru yapılması ve doğru temaların kullanılması son derece önemli.

 • Wordpressci
  10 Ocak 2019 - 15:23 · Cevapla

  GTMetrix ile hız ölçümü yaptım normal gözüküyor. Ara sıra yavaşlamalar oluyor ama yapacak bir şey yok. Bilgilendirme yazısı için teşekkürler

 • Can
  10 Ocak 2019 - 01:16 · Cevapla

  Öncelikle yazı için teşekkür ederim. Belirttiğiniz site hızı testlerini yaptım fakat düşük sonuç aldım. Ardından wordpress eklentileri ile resimleri, css ve js dosyalarını optimize edince hız arttı.

 • Mavi
  9 Ocak 2019 - 20:58 · Cevapla

  Her şey hosting hızında bitiyor bence. Ne kadar kaliteli ve seo odaklı tasarımınız olursa olsun sunucunuz isteklere geç veriyorsa onların hiç bir önemi yok.

 • Onur
  24 Aralık 2018 - 22:04 · Cevapla

  Makaleyi sonuna kadar okudum ve kendi sitem üzerinde uyguladım. Hız konusunda 3 – 4 saniye arasına indirdim.

 • grafik tasarım
  24 Aralık 2018 - 20:37 · Cevapla

  Sitemin yavaşlığını bu makale sayesinde algıladım. Sitemi yazılımlara tarattığımda ise cache ve JS sıkıştırması yapmadığım ortadaymış. Hemen bunları internetten araştırıp uygulamaya koyacağım. Faydalı makalenin internette her zaman yeri olmalı.

Yorum yap