Google Arama Algoritmasını Güncelledi

Google Arama Algoritmasını Güncelledi
Yazan

Google Arama Algoritması Nedir?

Google Arama Algoritmasını şu şekilde tanımlar.  ”Bulmak istediğiniz şey, trilyonlarca internet sayfası değil, sorunuzun yanıtıdır.” Algoritmalar, size tam olarak aradığınız şeyin sonuçlarını vermek için ipuçlarını araştıran kodlardır. İşte bu algoritmalar Google tarafından belirli periyotlarda iyileştirme amacıyla değiştirilmektedir.

Geçtiğimiz haftalarda birçok web sitenin sıralamalarında değişiklikler olduğu göze çarpınca “acaba google arama algoritması üzerinde yine değişikliğe mi gitti?” soruları sorulmaya başladı. Google, şüphelenilen güncellemeyi çok geçmeden kabul ederek, bazı web sitelerinin arama sonuçlarındaki görünümünü ve sıralamasını etkileyen geniş kapsamlı bir algoritma güncellemesi gerçekleştirdiğini twitter hesabından doğruladı. Bu noktada Google ’ın, artık daha önce yayınlanan sayfalardan da yararlanan bir sıralama modeli geliştirdiği tahmin ediliyor.

Google’ın twitter hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

Her geçen gün, arama sonuçlarımızı iyileştirmek için tasarlanmış bir veya daha fazla değişiklik hayata geçiriyoruz. Bazı güncellemeler dar ve sınırlı alandaki gelişmelere odaklanırken. Bazıları geniş ve kapsamlı değişiklikler içeriyor. Geçtiğimiz hafta geniş bir çekirdek “Google Arama Algoritması” güncellemesi yayınladık. Bunları rutin olarak yılda birkaç kez yapıyoruz.

Daha önceki güncellemelerde de olduğu gibi bazı sitelerin arama sıralamalarında düşüş veya yükseliş yaşaması normaldir. Sıralamada geriye düşen siteler için bir şeylerin yanlış gittiğinin düşülmemesi gerekir. Harika içerik oluşturmaya odaklanan sayfalar zamanla sıralamada hak ettiği yerlere ulaşacaktır.

Google Arama Algoritması ile dijital dünyanın açık ara en büyük oyuncusu halindeki arama sayfasını sürekli olarak güncelleyerek, SEO (Arama Ağı Optimizasyonu) çalışmalarıyla Google Arama Motorunda yüksek sıralarda yer almak isteyen herkesin güncel gelişmeleri mümkün olduğunca yakından takip etmesini zorunlu kılıyor. Küçük ve çok önemsenmeyen kod dizinlerinde yapılan değişikliklerden tutun; toplu halde yapılan büyük kod güncellemelerine kadar çoğu insan aslında hiç farkında olmasa da algoritmasını durmaksızın güncellemeye devam ediyor.

Geçmişte neredeyse tüm webmasterların SEO çalışmalarının odağına koyduğu backlinkler, tek bir algoritma güncellemesi ile birlikte web sitesine yarardan çok zarar verebiliyor. Bu tür durumlarda Google aramalarında istediği kelimelerin ilk sayfada yer alan internet siteleri bir gün içerisinde ilk 50 sayfada dahi bulunamayabiliyor.

 


Yorumlar

 1. Her sene bir güncelleme yapılıyor valla şahsım adına bende şaşkınım güncelleme olması gerekli evet buna katılıyorum ama arama sonuçlarındaki ilk sıradaki sitemin linki aramalarda çıkmıyor tekrar inceleme yaptım tekrar tekrar kontrol ettim ve etiketi bitişik olarak almış durumda sitemde veya başka hiç bir yerde bitiş yazmazken neyse yapacak bir şey yok katlanacağız artık makale için teşekkürler

 2. Merhaba, Yazınızı zevkle okudum google algoritmaları hakkında detaylı bilgi vermişsiniz teşekürler.

 3. Her yıl olduğu gibi yine bir muamma ile karşı karşıyayız. Sıralama düştü ancak ne yapmamız gerekiyor, nasıl ilerlemeyeliyiz? Bu soruların yanıtı tamamen deneme yanılmadan ibaret. Paylaşım için teşekkürler.

 4. Merhabalar google sürekli kendini güncelliyor fakat iyiye mi gidiyor kötüye mi gidiyor karar veremiyoruz önceden buldugumuz arama sayfalarını artık bulamıyoruz 🙂

 5. seo yapan arkadaşlar için açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkür ederiz paylaşımınız için

 6. İstanbul Paintball : Mayıs 21, 2018 at 4:37 am

  Bence geçen senenin algoritması daha güzel sonuçlar veriyordu, ne olduysa bu 6 ayda oldu, sıralamalarda yabancı ve boş siteler karşımıza çıkıyor. Google algoritma güncellemeleri ile bir yeri düzeltirken başka bir yeri bozuyor resmen.

 7. Neredeyse her ay, 3 ayda bir ciddi algoritma değişikliklerinin olduğunu görüyoruz fakat hepsinde aynı kalan temel konu doğallık. SEO çalışmalarında stratejileri oluştururken olabildiğince doğal hareket etmek her zaman bizi başarıya götürecektir.

 8. Gerçekten google çok fazla şey istemiyor, istediği belli kaliteli site ve kaliteli içerik google sıralamarında iyi yerlere gelmek için yeterli diyor.

 9. Google güncellemesi demek kısaca aslında bir sabah uyandığınızda sıralamanızda yeller esmesi demek. Böyle bi durumda dön en başa neyi neden yaptım hata neydi diye yaklaşık 45 gün uğraşırsınız. Sonra tam aman bu sıraya da şükür derken bir bakarsınız yeni bir güncelleme gelmiş. Bence biri google ın başında durup hadi şu insanları gecelerce uyutmayalım dedikleri bir eylem gözüyle görüyorum.

 10. Google’ın yaptığı açıklama gerçekten boş. Kaliteli siteler çoğu zaman hakettiği yere google algoritmaları yüzünden gelememektedir. Yanlış algoritmalar yüzünden spamlar çoğalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir