Etkili Web Tasarım Nasıl Olmalıdır

Etkili Web Tasarım Nasıl Olmalıdır
Yazan

Zarif web tasarım ipuçları

Etkili ve sade bir web sitesi tasarımı, karmakarışık ve dağınık web sitelerine göre birçok avantaj sağlıyor. Web sitenizin ziyaretçileriniz tarafından kolay anlaşılması, mesajın ziyaretçiye en etkili ve kısa yoldan iletilmesi anlamına geliyor.

Yapılan bir çok araştırmaya göre internet kullanıcıları gün geçtikçe estetik açıdan daha sade tasarlanmış, konuya iyi odaklanan, kolay anlaşılabilir ve rahat gezilebilir internet sitelerini daha etkili ve ilgi çekici buluyor. Ayrıca web si

tesinin hızlı yüklenmesi, platformların geçişinde iyi bir performans göstermesi de kullanıcıların önem verdikleri bir diğer konu olarak öne çıkıyor.

Web sitenize gelen ziyaretçilerin bu tercihlerini göz önünde tutacak olursak, son zamanlarda minimalist eğilimin web tasarımcılar arasında çokça popüler olmasına şaşırmamak gerekiyor. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, minimalizm “tasarımda sadelik” anlamına gelmiyor. Aksine minimal tasarım, tasarımcıların şuana kadar kaşı karşıya kaldığı en önemli problemlerden biri olabiliyor.

Minimal tasarım web sitesinin amacına doğrudan katkısı olmayan tüm unsurları kaldırmak anlamına geliyor. Web sitesi sadece temel işlevini vurgulayan bir araç olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle minimal tasarım çalışırken bazı konularda dikkatli davranmak gerekiyor.

Zarif ve Etkili Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

1. İstenilen mesajı net olarak vermelidir!

Bir web sitesi tasarlamaya ya da düzenlemeye başlamadan önce mesajı oluşturmanız gerekiyor. Burada markanızın bilinirliğini kullanarak belirli bir amaç çerçevesinde ilerleyebilirsiniz. Tasarımı yaparken atacağınız her adım bu amaca hizmet edecek doğrultuda olmalıdır.

Örneğin web siteniz belirli bir hizmeti vurgulayacak ise ziyaretçiler hizmet bilgilerini, hizmete ilişkin görüntüleri kolayca bulabilmeli ve hizmeti sizden almayı talep edebilmelidir. Ziyaretçinin web sitenizde istediği ürünü, hizmeti veya konuyu saniyelerce aramak zorunda kalması amacınıza hizmet etmez.

2. Dikkat dağıtan unsurların(çok sayıda Pop-up, reklam vb. ) sınırlandırılması gerekir.

Burada bahsedeceğimiz dikkat dağıtıcı unsurlar pop-up reklamlar, gereksiz görüntü veya bilgiler gibi web sitenin hizmet edeceği amaç dışında kalan herhangi bir şey olabilir. Tasarımınızı değerlendirin ve amacınızın dışında kalan bütün unsurları çıkarın. Bunun için kullanabileceğiniz en iyi yöntem 80-20 kuralıdır. Buna göre ziyaretçilerinizin %80’i web sitenizin %20’sini kullanacaktır. O yüzden tasarımınıza yeni unsurlar eklemek yerine ana unsurların amaca uygun olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde daha az unsurla daha fazla sonuç elde edebilirsiniz.

3. Seçenek sayısı azaltılmalıdır.

Biz web sitesinde seçenekler ne kadar az ise ziyaretçilerin önemli alanlara gitmesi daha kolay oluyor. Rehberlik için tasarıma eklenen birkaç seçenek amaca hizmet edebiliyor. Seçenekleri sayfa sayısını azaltarak daha aza indirebilirsiniz. Böylece tasarımdaki menüler de küçülmüş olur. Bir başka yöntem olarak kullanıcılara birkaç adım geçmelerine gerek kalmadan doğrudan aradıkları marka, hizmet, ürün ya da içeriği bulma imkanı sağlayabilirsiniz. Kalabalık içeriğe sahip internet siteleri için bu konuda en etkili çözümlerden biri site içi arama çubukları olmaktadır. Bir diğer çözüm metodu da site içi filtrelemelerin etkili kullanılmasıdır.

4. Zarif tasarım dokunuşları.

Minimal tasarımlarda da her tasarımda olduğu gibi sayfa ögelerinin vurgulanması önemli. Bu teknik tasarım boyunca küçük ve tutarlı bir renk paleti ile göz rehberliğinde uygulanıyor. Tasarımın minimal olması renklerin siyah beyaz ya da silik renkler olması anlamına gelmiyor. Aksine canlı renkler kullanıcıların ilgisini canlı tutmak açısından harika bir araç.

Ögeleri vurgulamak için bir diğer yöntem doğru yerleştirme ve boşlukları doğru kullanmak olarak görülebilir.

Sade bir tasarım, web sitenizin mesajını hızlı ve etkili bir şekilde iletmek için mükemmel bir yoldur. Estetik açıdan temiz bir görünüm ziyaretçilerin web sitenizde etkileşim sağlamasını kolaylaştıracaktır.


Yorumlar

 1. Gerçekten yararlı bir makale olmuş, bilmeyenlerin öğrenmesi gerekiyor. Dikkat edilmesi, en ufak detayları kaçırmamak gerekiyor..

 2. Etkili ve düzgün bir web tasarım ortaya çıakrtmak ile ilgili olan püf noktaları bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

 3. Dikkat dağıtan detayların kaldırılması ve minimal tasarımlar benim için en önemli noktaydı… Bilgiler için teşekkür ederim.

 4. Web tasarımının etkili olması kadar, seo’nun ve buna benzer detayların da düzgün bir şekilde detayları araştırılmalıdır. Yazı güzel yazılmış.

 5. Düzenli ve etkin bir tasarım yapmak için bu detayları dikkate alacağım aydınlattığınız için teşekkür ederim.

 6. Ben web tasarımında görsellikten ziyade kullanıcının memnuniyetine odaklanırım. Basit, gözü yormayacak, karmaşık olmayan tasarımlar; hızlı açılan siteler her zaman bir adım öndedir.

 7. web tasarımcı : Haziran 10, 2018 at 6:19 pm

  Gerçekten etkili bir web sitesini harika anlatmışsınız teşekkürler. Etkili bir web sitesi görselden çok mesajı net verme ile olur.

 8. Web sitesi oluştururken öncelikle sitenin son kullanıcıya güçlük çıkarmaması gerekiyor, mobil uyum, az reklam, hızlı site çok önemli akabinde aranılan bilgiye hızlıca ulaşımın sağlanması şart.

 9. cok yararlı konu olmus bilgilerime yeni bilgiler kattım yanlıs olan yerleride duzenlicem tesekkurler admin

 10. Etkili web tasarım yapmak isteyen webmasterların, google’ı mı etkileyeyim, kullanıcıyı mı etkileyeyim sorusu altında bir gidip bir geldiği şu zamanlarda makaleniz ile yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir