Etkili Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Etkili ve sade bir web tasarım, karmakarışık ve dağınık web sitelerine göre birçok avantaj sağlıyor. Web sitenizin ziyaretçileriniz tarafından kolay anlaşılması, mesajın ziyaretçiye en etkili ve kısa yoldan iletilmesi anlamına geliyor.

Yapılan birden çok araştırmaya göre internet kullanıcıları gün geçtikçe estetik açıdan daha sade tasarlanmış, konuya iyi odaklanan, kolay anlaşılabilir ve rahatça gezilebilir internet sitelerini daha etkili ve ilgi çekici buluyor. Ayrıca web sitesinin hızlı yüklenmesi, platformların geçişinde iyi bir performans göstermesi de kullanıcıların önem verdikleri bir diğer konu olarak öne çıkıyor.

Web sitenize gelen ziyaretçilerin bu tercihlerini göz önünde tutacak olursak, son zamanlarda minimalist eğilimin web tasarımcılar arasında çokça popüler olmasına şaşırmamak gerekiyor. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, minimalizm “tasarımda sadelik” anlamına gelmiyor. Aksine minimal tasarım, tasarımcıların şuana kadar kaşı karşıya kaldığı en önemli problemlerden biri olabiliyor.

Minimal tasarım web sitesinin amacına doğrudan katkısı olmayan tüm unsurları kaldırmak anlamına geliyor. Web sitesi sadece temel işlevini vurgulayan bir araç olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle minimal tasarım çalışırken bazı konularda dikkatli davranmak gerekiyor.

Zarif ve Etkili Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

1. İstenilen mesajı net olarak vermelidir!

Bir web sitesi tasarlamaya ya da düzenlemeye başlamadan önce mesajı oluşturmanız gerekiyor. Burada markanızın bilinirliğini kullanarak belirli bir amaç çerçevesinde ilerleyebilirsiniz. Tasarımı yaparken atacağınız her adım bu amaca hizmet edecek doğrultuda olmalıdır.

Örneğin web siteniz belirli bir hizmeti vurgulayacak ise ziyaretçiler hizmet bilgilerini, hizmete ilişkin görüntüleri kolayca bulabilmeli ve hizmeti sizden almayı talep edebilmelidir. Ziyaretçinin web sitenizde istediği ürünü, hizmeti veya konuyu saniyelerce aramak zorunda kalması amacınıza hizmet etmez.

2. Dikkat dağıtan unsurların(çok sayıda Pop-up, reklam vb. ) sınırlandırılması gerekir.

Burada bahsedeceğimiz dikkat dağıtıcı unsurlar pop-up reklamlar, gereksiz görüntü veya bilgiler gibi web sitenin hizmet edeceği amaç dışında kalan herhangi bir şey olabilir. Tasarımınızı değerlendirin ve amacınızın dışında kalan bütün unsurları çıkarın. Bunun için kullanabileceğiniz en iyi yöntem 80-20 kuralıdır. Buna göre ziyaretçilerinizin %80’i web sitenizin %20’sini kullanacaktır. O yüzden mevcut web tasarımınıza yeni unsurlar eklemek yerine ana unsurların amaca uygun olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde daha az unsurla daha fazla sonuç elde edebilirsiniz.

3. Seçenek sayısı azaltılmalıdır.

Bir web tasarım içerisinde seçenekler ne kadar az ise ziyaretçilerin önemli alanlara gitmesi daha kolay oluyor. Rehberlik için tasarıma eklenen birkaç seçenek amaca hizmet edebiliyor. Seçenekleri sayfa sayısını azaltarak daha aza indirebilirsiniz. Böylece tasarımdaki menüler de küçülmüş olur. Bir başka yöntem olarak kullanıcılara birkaç adım geçmelerine gerek kalmadan doğrudan aradıkları marka, hizmet, ürün ya da içeriği bulma imkanı sağlayabilirsiniz. Kalabalık içeriğe sahip internet siteleri için bu konuda en etkili çözümlerden biri site içi arama çubukları olmaktadır. Bir diğer çözüm metodu da site içi filtrelemelerin etkili kullanılmasıdır.

4. Zarif web tasarım için ince dokunuşları.

Minimal tasarımlarda da her tasarımda olduğu gibi sayfa ögelerinin vurgula

nması önemli. Bu teknik tasarım boyunca küçük ve tutarlı bir renk paleti ile göz rehberliğinde uygulanıyor. Tasarımın minimal olması renklerin siyah beyaz ya da silik renkler olması anlamına gelmiyor. Aksine canlı renkler kullanıcıların ilgisini canlı tutmak açısından harika bir araç.

Ögeleri vurgulamak için bir diğer yöntem doğru yerleştirme ve boşlukları doğru kullanmak olarak görülebilir.

Sade bir tasarım, web sitenizin mesajını hızlı ve etkili bir şekilde iletmek için mükemmel bir yoldur. Estetik açıdan temiz bir görünüm ziyaretçilerin web sitenizde etkileşim sağlamasını kolaylaştıracaktır.

Son Yorumlar

 • Sercan
  22 Mart 2019 - 11:39 · Cevapla

  Etkili web tasarım kullanıcı dostu olmalıdır, kullanıcı için kullanılabilir, basit, yapacağı işlemi en kısa yoldan gerçekleştirebildiği bir tasarım olmalıdır.
  Günümüzde tüm dünyanın en çok ağırlık verdiği “user experience” kavramı ne yazıkki ülkemizde çok fazla kıymet verilmeyen bir unvan, zamanla bizde bu kavramın ne kadar önemli olduğunu anlayacağız…

 • Kişisel Blog
  14 Şubat 2019 - 16:00 · Cevapla

  Merhabalar. Web sayfanızın tasarımı gerçekten etkileyici. Çok hoşuma gitti. Özellikle bunu belirtmek istedim.
  Bir web sayfasının etkileyici olması tamamen ziyaretçi kitlesine göre tasarlanmasıyla alakalı. Kitleye göre tasarım belirlenmeli.

 • Usta
  10 Şubat 2019 - 02:56 · Cevapla

  Web tasarım ile ilgili detaylı bilgi olmuş. Sanırım mobil konusuna da bir başlık açmanızda fayda var. Çünkü sahip olduğum web sitesi tasarımı içerisinde gelen trafiğin mobilden olmasında ciddi artışlar söz konusu. Sanıyorum ki mobil uyumlu web tasarım artık kat kat önemli

Yorum yap