E-Ticaret Size Uygun mu? Bu işe Girişmeli misiniz?

Çok değil bundan birkaç yıl önce; E-ticaret sadece satış işleminizi yapmanızı sağlayacak fonksiyonlu bir web tasarıma sahip olmaktı. Düşük sayıdaki web tasarım ile web yazılım uzmanı sebebiyle bu hizmete hakkınca sahip olmak çok ama çok pahalıydı. Ancak gelişen dijital dünya ile birlikte e-ticaret bambaşka bir boyuta ulaştı.

E-Ticaret mi? Ben Yapabilir Miyim Acaba?

E-Ticaret Nedir?

İnternet kavramı artık çok yaygın ve etkin kullanılmakta. Bunun bir sonucu olarakta ticaret kavramı şekil değiştirmiştir. Daha doğrusu bir üst versiyona update olmuştur. Eskiden beri alışılagelmiş olan fiziksel ticaretin yerini dijital ortam üzerinden yapılan ticaret almaktadır. Alışılmış klasik ticaret sisteminde, masraflar ve maliyetler oldukça yüksektir. Çünkü fiziki varlıklar ve lokasyon problemleri bulunmaktadır. Aynı zamanda klasik ticaret yönteminde, müşterilere ulaşmak ve dev şirketlerle mücadele etmek oldukça zordur. Bu nedenle girişimciler, hem maliyetlerini azaltmak hem de başarı şanslarını artırmak için dijital ortam üzerinden ticaret yapma yoluna gitmişlerdir. Yaşanan bu gelişmeler zaman içerisinde büyüyerek ortaya yeni bir sektör çıkmasına neden olmuştur. İşte bu sektör E-ticaret sektörüdür!

E-ticaret kavramı, özellikle son 10 yılda oldukça gelişmiş her geçen yılda artan ivmelerle gelişmeye devam etmekte, büyümüş ve şekil değiştirmiştir. Bulunduğunuz bölgeden dünyanın diğer ucuna gerek küçük çapta, gerekse devasa boyutlarda ticaret yapmanıza olanak sağlayan bir sistem kendi kendini geliştirmiştir. Doğru ürünleri ve doğru pazarı seçerek üreticiyle yüz yüze görüşmeden, üretici ve son kullanıcıyı bir araya getirebilirsiniz. Bunun yanında eğer satılabilecek bir ürün veya hizmet üretim yeteneğiniz varsa bunlarıda yine dijital ortamdan pazarlayabilirsiniz. Bu noktada yasal sorumluluklar ve gerekli izinler oldukça esnektir. E-ticaret alanında, klasik ticaretin aksine, ticaret yapmak için gereken tüm izinler, masraflar, lokasyon ve mekân giderleri gibi engeller ortadan kalkmaktadır. Bu açıdan klasik ticarete kıyasla oldukça özgür bir dünyadır. Her ne kadar otoriteler e-ticaret alanına müdahalelerin gelmesinin yaklaştığını bildirsede, umarız bu alandada klasik ticarette olduğu gibi özgürlükler kısıtlanmadan, e-ticaret emekçilerinin kâr oranlarına büyük vergilendirmeler vurmadan çözümler geliştirilebilir.

E-Ticaret Sektörüne Nereden Başlamalıyım?

E-ticarete başlarken en önemli nokta satacağınız yani pazarlayacağınız ürünü veya hizmeti seçmek olacaktır. Bu noktada ürününüzün veya hizmetinizin diğer insanlar tarafından tercih edilebilirliği önemlidir. Risk alma esnekliğiniz fazla değilse bu noktada “Bu ürünü ben alır mıydım?” sorusunu kendinize sormanız çok faydalı olacaktır. E-ticaret için kullanacağınız hosting veya sunucuda büyük önem taşımaktadır. E-ticaret sitenizin potansiyel ve/veya mevcut trafiğini göz önünde bulundurarak hosting veya sunucu tercihinizi yapmalısınız. Daha sonrasında reklam giderlerinden kısmamak yine önemli bir faktördür. Pazarlamak istediğiniz ürünü seçtikten sonra tanıtımını ve reklamını yapmak gerekmektedir. Bu noktada, günümüzde e-ticaret için sosyal medya yönetimi ve sosyal medya reklamcılığı oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Google reklamları bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Son olarak internet sitesi tasarımı en önemli faktörlerdendir. Mobil uyumlu, hızlı ve sade bir internet sitesi tasarımı sizin ve müşterilerinizin ihtiyacını dört dörtlük karşılayacaktır.

Aracı firmalar ile çok masraf yapmadan etkileyici ve dikkat çekici tasarımlarla insanların ilgisini kazanmak önemli bir faktördür. Başlangıç aşamalarını atlattıktan sonra satış yapmaya başladığınız noktada kaliteli ve hızlı hizmet vermek yine önemli bir faktördür. Bu noktaya gelindiğinde, kargolama ve ürünün sağlam bir şekilde teslim edilmesi hayati rol oynar. Belirli bir gelir elde etmeye başladıktan sonra ve düzen oturduktan sonra ürün iadeleri ve satış sonrası hizmet sizi bir adım öne taşıyacaktır. E-ticaret yaparken her zaman için üst kaliteye ve saygıya önem vermek gerekmektedir. Çünkü unutulmamalıdır ki e-ticaret, herkese açık bir pazardır. Dolayısıyla her an yerinizi başka birisi alabilir.

 

Son Yorumlar

 • Trabzon
  21 Ekim 2019 - 16:51 · Cevapla

  uzun zamandır merak ettiğim bir konuydu bu , google de arama yaparken karşıma çıktı , teşekkürler.

 • E ticaret mağduru
  7 Ekim 2019 - 00:49 · Cevapla

  Bende bir eticaret mağduru olarak 2 kez bu alanda para kazanabileceğime olan inancımı yitirmiştim. E-ticaret konusunda belki bir kere daha deneyebilirim verdiğiniz bilgiler ışığında. Umarım 3. E-ticaret mağduriyetimi yaşamam

 • Elif
  3 Ekim 2019 - 22:58 · Cevapla

  Çok fonksiyonlu her açıdan donanımlı bir e-ticarete sayenizde sahip oldum. Hodrimedya ekibine teşekkür ederim

 • Fatih A.
  25 Mart 2019 - 21:52 · Cevapla

  E-ticaret hep adım atmak istediğim bir alan olsada hep endişelerim olmuştu. Bu endişelerimi giderdiğiniz ve süper bir web tasarım sahibi olmamı sağladığınız için teşekkür ederim

 • serkan uslu
  21 Mart 2019 - 15:08 · Cevapla

  zamanında bu işe girmek istediğimde önüme çıkan yasal zorluklar çok fazlaydı. işin yasal kısmı halledildikten sonra bir de yazılım boyutu vardı. şimdi her şey kolaylaştı fakat bu seferde avcı balıklar var. bizim gibi küçük balıkların işi zor. he eğer çok spesifik bir satış yapacaksanız tabikide ticaret bu, bitmez. n11 ya da hepsiburada gibi pazaryerlerini kullananlar biraz daha şanslılar.

 • Kerem
  28 Şubat 2019 - 19:45 · Cevapla

  Piyasada olmayan çok farklı bir e-ticaret düşüncem vardı. Bir çok firma ile kafamdaki soru işaretleri yüzünden çalışamadım. İyi ki Hodri Medya ile karşılaştım. Bütün soru işaretlerimi giderdikleri gibi çok fonksiyonlu bir e-ticaret sitesine sahip oldum

 • Kemal
  21 Şubat 2019 - 16:34 · Cevapla

  E-Ticaret siteleri çoğaldı fakat sektörel e-ticaret sitelerine yönelmek gerekiyor. Örneğin; Herşeyi satan e-ticaret sitesi olmak yerine alanında birkaç ürün satan site açılmalı ve bunun üzerine kurgu yapılmalıdır. Rakibin çok olduğu alanda kazanmak da bir o kadar zordur.

 • Mehmet
  16 Şubat 2019 - 22:40 · Cevapla

  E-ticaret ile kendime has bir ürünün satışını gerçekleştirmek istiyorum. Yazınızı okudum en kısa sürede irtibata geçmek isterim. Teşekkürler

Yorum yap