Ankara Web Tasarım Fiyat Analizi

Piyasa içerisinde bulunduğumuz süre içerisinde Ankara web tasarım fiyatları konusunda da küçük bir araştırma içerisine girdik. Doğal olarak diğer şehirlerle benzer durumla karşılaştık. Ankara web tasarım konusunda, sadece fiyat rakamlarının değiştiği; ama firma ve web tasarımcıların karşılaştığı durumlar olarak aynı olarak görülmektedir.

Kendi bulunduğumuz lokasyonda yapacağımız fiyat analizleri paketi olarak düşündüğümüz yazı seti olan “Dijital Ankara” serisinin ilk yazısı: Web tasarım Ankara fiyat analizi ile kalemlerimizi elimize alalım dedik. Peki ne kadar bu(uzun uzadıya giriş yaptığımız konuda) Ankara web tasarım fiyatları?

Ankara Web Tasarım Fiyat Grupları:

Web tasarım dijital sanat işidir. Grafik tasarım ile birleştiğinde SEO, Hız, rahat dolaşım, mobil uyumluluk gibi teknik kavramlardan kayıp yaşamamak için sanatın, düzen ve tertiple icra edilmesi gerekir. Ne sadece tekniği düşünebilirsiniz ne de sadece görselliği! İkisini ne kadar uyum içerisinde kullanırsanız o kadar verim alırsınız.

Web tasarım ile ilgilenen serbest çalışanlar veya firmalar aşağıdaki maddeleri görünce, eminiz yüzlerinde biraz tebessüm belirecektir:

Web tasarım mı? Bende Yaparım Grubu:

Gerek meraktan gerekse heveslendirme sonucu “aaaa ben bu mesleği yaparım” diyerek; fakat küçük ölçekli ve neye ihtiyacı olduğunu tam bilmeyen işverenlerin bile işlerini yarım yamalak tamamlayabilen grup. Yanlış anlaşılmasın yargılamıyoruz! Herkes bir şekilde para kazanmaya çalışıyor. Bu grubun verdiği fiyat aralığı 400 TL ile 1500 TL arasında olmaktadır. Bu gruba birde şunları dahil edebiliriz sanırım: işi dijitalle hiç bağdaşmayan ama “hızlı büyüyen pazardan birazda ben ekmek yiyeyim, şansıma ne denk gelirse artık” diyenler.

Ortalama standartlarda web tasarım grubu:

Ortalamanın biraz üstü ile biraz altı arasında görsel ve teknik iş çıkarabilen, web tasarımcıları asgari ücrete yakın maaşlar ile çalıştırıp sürümden kazanma derdinde olarak, piyasada KOBİ dediğimiz işletmelerin web tasarım işlerini toplamaya çalışan dijital ajansların, kreatif ajansların ve bazı serbest çalışanların web tasarım fiyatları ise Ankara ‘da 1000 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir.

Web tasarım bir iş değil, sanattır! grubu:

Bu işi sanat olarak gören, her eline aldığı markanın işini sanki kendi işletmesine tasarlıyormuş gibi yapan fakat yolu bir türlü yüksek maaş veren işverenle kesişmediği için freelance yani piyasada serbest çalışan web tasarım uzmanları ile bu uzmanların toplanabildiği bazı ajans grupları ankara içerisinde 2000 ile 8000 arasında fiyatlar istemektedir.

Yüksek kaliteli web tasarım personeli çalıştıran firma grupları:

Yüksek iş kalitesi sağlayacak personel çalıştıran ajanslar ile yüksek kalite  4000-15000 arasında fiyatlar verebilmektedir.

Bazı Merdiven altı grubu ve üçkağıtçılar grubu

Tabi birde ağzı laf yapan; fakat eli iş tutmayanları unutmamak lazım. Yarım ile bir günlük iş yüküne sahip, çok fazla ağır işçiliği ile sanatsal işçiliği olmayan bir proje için bile 10000 TL ile 50000 TL arasında fiyat talep eden ve maalesef: işi hakkıyla yapan insanlara, iş verenlerin dolandırıcı gözüyle bakmasını sağlayan grup.

Önemli Not: Bu yazı gözlemlere dayanarak oluşmuştur. Size fiyat veren firmanın kalitesini, verdiği fiyattan anlayamacağınızı kesinlikle unutmayın. Bu yazıyı okuduktan sonra bana 1000 lira teklif verdi bu firma! Demekki bunlar “bende yaparım ne olacak grubu” kalitesinde diye düşünemezsiniz! “E peki ben nasıl seçeceğim kaliteli ve uygun fiyat olanı?” sorusunun cevabı için: En iyi dijital ajans nasıl seçilebilir konusuna ışık tutacak yazımızı okumayı deneyebilirsiniz. Aralıklardan bazılarının bu kadar yüksek olması sizleri şaşırtmasın. Çünkü burada alınabilecek hizmetin iş yükü ağırlığına ait aralıkta çok yüksektir.

Bu beş maddeyi bir gözden geçirdiğimizde, dijital pazarlama üzerinde rolü tartışılmaz olan web tasarım konusunda Ankara bölgesinde fiyatların ne çok yüksek ne de çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Dijital pazarlama ülkemizde çok yüksek ivmeyle büyümekte. Dünyaya nazaran biraz geçte olsa dijital dönüşüm eksikliklerini gidermekteyiz.

2019 yılını merhaba dediğimiz bu günlerde kaleme alacağımız bu serinin yıllar içerisinde güncel kalması içinde güncellemeleri aktif olarak yapmayı planlıyoruz. Umarız ki bu yazımı, en azından fikir sahibi olmanızı sağlamıştır.

Son Yorumlar

  • Metin
    26 Aralık 2018 - 22:19 · Cevapla

    Tamda nokta atışı olmamış mı bu yazı? Yıllardır serbest bir web tasarım uzmanı olarak Ankara ‘da gözlemlediğim, bütün kafamda toplanmış tek tük düşüncelerin bir araya getirilmesi olmuş. Ellerinize sağlık.

Yorum yap