Ankara Reklam Ajansları Fiyat Analizi

Ankara reklam ajansları ile birlikte nasıl çalışabileceğiniz, ne tür hizmetler alabileceğiniz, hemde genel anlamda fikir edineceksiniz. Aynı zamanda genel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olacaksınız!

Öncelikle Reklam ajansı karvramı çok geniş bir kavramdır. Eğer reklam kavramının genişliği konusunu sizler için biraz hafifletmek açısından başlıklara ayırırsak, kavranmasının daha kolay olacağını düşünüyoruz.

 1. Klasik Reklam Faaliyetleri
 2. Dijital Reklam Faaliyetleri

Reklam ve Pazarlama Hakkında Kısaca

Klasik Reklam Faaliyetleri

Normalde çok geniş bir kavramdır. Dış mekan reklam faaliyetleri ve iç mekan reklam faaliyetleri olarak ikiye ayırsak, bunlarında her birini prestij odaklı reklam çalışmaları ve satış odaklı reklam çalışmaları gibi ikişer başlığa ayırabiliriz. Sonrasında bu altbaşlıklarıda lokal yani bölgesel reklam çalışmaları ve genel reklam çalışmaları olarak ikiye ayırabiliriz. Ancak ve ancak bu noktadan sonra artık klasik olarak bildiğiniz, işletmenizi yönetirken karşılaştığınız kavramları sıralamak mümkün olacaktır. Peki nedir bu kavramlar?

Şöyle bir sayacak olursak: Bilboard tasarımı ve reklamı, televizyon reklamları, promosyon ürün tasarımları, broşür tasarımı, insert tasarımı, poster tasarımı, afiş tasarımı, katalog tasarımı, araç giydirme reklamları, dergi ve gazete reklamları, organizasyon faaliyetleri için reklam ve tasarım çalışmaları, ambalaj tasarımı, stand tasarımları, fotoğraf çekimleri, tanıtım filmi hazırlanması ve bunlar gibi üretilebilecek birçok fikir ve projede kullanılabilecek materyaller.

Dijital Reklam Faaliyetleri

Dijital pazarlama ve reklam kavramı daha bir 10 15 sene maziye sahip olsada klasik pazarlama ve reklam çalışmalarından eksik kalan bir yanı yoktur. Prestij, satış, yerel ve genel gibi odak kategorilendirmeleri bu reklam çalışmaları içinde geçerlidir. Bütün bu faaliyetleri kategorilerin altına yerleştirdikten sonra yapılabilecek çalışmaları şu şekilde örneklendirebiliriz:

Arama motorları optimizasyonu (SEO), arama motorları reklamcılığı (SEM), sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklamcılığı, dijital platformlara reklam çıkışları, web tasarım, web yazılım, mobil uygulama ve geliştirme, e-ticaret, dijital içerik yönetimi ve bunlar gibi üretilebilecek birçok fikir ve projede kullanılacak materyaller.

Ankara Reklam Ajansları Fiyatları

Eğer yukarıdaki birinci bölümü dikkatlice okuduysanız bu alanda fiyat analizi yapmanın çok ama çok daha zor olduğunu sizde tahmin etmiş olmalısınız. Bütün alt maddeler kendi içerisinde fiyat analizine sahip olan konulardır. Dolayısıyla bir kalemde ankara için reklam ajans fiyatları çıkarmak taktir edersiniz kolay değildir. Bu sebeple sadece başlıklar için yani: Ankara Kreatif Ajanslar ve Ankara Dijital Ajanslar hizmetleri için fiyatlar geneline dair fikirlerimizi paylaşacağız.

Ankara Kreatif Reklam Ajansı Fiyatları

Temelde klasik reklam çalışmaları birkaç kavramın birleşimiyle meydana gelir. Bunlar; Fikir, Görsel ve işitsel materyal üretimi, Tasarım, Baskı, Medya Satın Alımları. İşte reklam ajansları size bu 5 kavramı birleştirmeyi ve belirlediğiniz aylık veya yıllık reklam bütçenizi sizin adınıza ve sizin onayınızla yönetmeyi talep eder. Size sadece sonuçları denetlemek, çalıştığınız reklam ajansları için bilgi, materyal sağlanmasına destek olmak kalır.

Bunu göze aldığımızda size Kreatif reklam ajansları sizden aylık 1000 lira 5000 lira veya 10000 lira gibi rakamlar talep eder demek doğru değildir. Doğru olan Yüzde(%) vermektir. Yani sizin aylık veya yıllık reklam ve pazarlama faaliyetleriniz için ne kadarlık bir bütçe ayırdıysanız, reklam ajansları ayırdığınız tahmini bütçeyi yönetmek için ortalama bir yüzdesine denk gelen rakamlar isteyecektir. Tabii ki taban fiyatlarının üzerine… Taban fiyat mı? O da nereden çıktı? Ajansların da size hizmet sağlarken maaş, yol maliyetleri, zaman maliyetleri, fatura maliyetleri ve diğer ödemeler gibi masraflara katlandığını unutmamanız gerekiyor.

Ankara reklam ajansları genel reklam ajansı anlaşmaları temelinde aylık 1.000 TL – 5.000 TL gibi bir taban fiyat üzerine çalışmaktadır. Bunu size sağlayacağı hizmetin masraflarına göre belirleyeceklerdir. Daha sonra ise aylık bazda sizin düşündüğünüz reklam bütçesi üzerine ortalama %5-%15 arasında tahmini olarak bedel belirler ve eklenir. Aylık reklam bütçesi harcamanız düştükçe bu oran %15 lere yükselirken harcamalarınızın maddi değeri yükseldikçe %5 seviyelerine inmektedir.

Sonuç olarak sizin reklam ve tanıtım hedefleriniz ne kadar büyükse reklam ajansları ile yapacağınız anlaşmalarda o kadar büyük olacaktır. Örneğin aylık 20.000 – 25.000 TL gibi bir reklam bütçenizi Ankara reklam ajansları 2019 yılı başlarında ortalama 2000-6000 TL gibi bir bedel karşılığında yönetecektir. Hemen şu gelebilir aklınıza; “ben bu bedel ile personel çalıştırarak veya kendim yaparak daha çok kâr elde ederim”.  Tabii ki denemesi serbest ama unutmayın sadece bir tasarımcı sizlerden 2.500-3.500 arası maaş talep edecektir ki emin olun reklam faliyetleri bu maaş aralığındaki sadece bir tasarımcı ile çözülebilecek çalışmalar değildir. Medya satın almalarından, promosyon vb. baskı çalışmalarına kadar sağlayacağınız kâr aslında en az ajans bedelini karşılamış olacaktır. Üstüne elde kalan miktar ve kalite, bu kalite sayesinde elde edeceğiniz marka değeri ile müşteri-ciro artışı sizin reklam ajansı ile çalışma süreci sayesinde esas kârınız olacaktır.

Ankara Dijital Reklam Ajansı Fiyatları

Dijital pazarlama ve reklam çalışmalarıda aynı klasikte olduğu gibi; Fikir, Görsel ve işitsel materyal üretimi, tasarım ve medya satın alımları üzerine kuruludur. Tek farkı baskı aracına ihtiyaç olmamasıdır.

Ankara dijital reklam ajansları genel dijital reklam ajansı anlaşmaları temelinde aylık 1.000 TL – 5.000 TL gibi bir taban fiyat üzerine çalışmaktadır. Bunu size sağlayacağı hizmet süresince temel masraflarına göre belirleyeceklerdir. Daha sonra ise aylık bazda sizin düşündüğünüz reklam bütçesi üzerine ortalama %10-%25 arasında tahmini olarak bedel belirler ve eklenir. Buradaki oranın kreatif reklam ajansları oranına göre daha yüksek olmasının sebebi, dijitalde kalifiye personel bulmanın zorluğundan dolayı kaynaklanmaktadır. Aylık reklam bütçesi harcamanız düştükçe bu oran %25 lere yükselirken harcamalarınızın maddi değeri yükseldikçe %10 seviyelerine inmektedir.

Sonuçta sizin dijital reklam ve tanıtım hedefleriniz ne kadar büyükse dijital reklam ajansları ile yapacağınız aylık anlaşmalarda o kadar yüksek olacaktır. Örneğin aylık 20.000 – 25.000 TL arasında dijital reklam bütçenizi, Ankara dijital reklam ajansları 2019 yılı başlarında ortalama 3000-8000 TL gibi bir bedel karşılığında yönetecektir.

Ankara Reklam ajansları ile tekil hizmet alımıyla mı yoksa genel ajans sözleşmeleriyle mi anlaşılmalı?

Bu noktada işletmenizi iyi tanımanız, işletmenizi ne seviyeye getirmek istediğiniz en önemli konudur. Kısa vadeli planlarınız var ve günü kurtarmaya mı çalışıyorsunuz? Yoksa uzun vadeli planlarınız var ve geleceğe yatırım mı yapmak istiyorsunuz? Eğer günü kurtarmayı, kısa vadedeki ihtiyaçlarınızı karşılamayı düşünüyorsanız tekil hizmet alımı ile anlaşmak tabiki sizin için daha mantıklı. Uzun vadede daha ivmeli büyüme, kurumsallaşma, ilerleme istiyorsanız dönemsel-periyodik(aylık, yıllık vb.) sözleşmelerle çalışmak daha mantıklı olacaktır. Sadece bu durum söz konusu değildir tabii ki! Örneğin bulunduğunuz noktada markanız düzgün ve başarılı bir şekilde yönetilmiş, eksiğiniz olan kalemlerde az olabilir. Bu durumda eksiklerinizi tekil hizmet alımlarıyla tamamlamakta gene daha mantıklı olacaktır sizin için.

Kim ve Nasıl sayfamızdan bizle çalışma ve ödeme şekillerini baz alarak “Ankara reklam ajansları ile nasıl çalışabilirsiniz?” ve “Ödeme Seçenekleri Nelerdir?” konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca “KOBİ için reklam ajansları nasıl tercih edilmelidir?” yazımızı okuyarak yapacağınız tercihlerle ilgili fikir edinebilirsiniz.

Ankara piyasasındaki bir sonraki fiyat analizi yazımız olacak olan “Sosyal Medya Yönetimi Fiyat Analizi” yazımızı takipte kalmayı unutmayın! Ayrıca merak ettiğiniz konularda sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyacağımızı unutmayınız.

Son Yorumlar

 • Ankara reklam ajansı =))
  7 Ekim 2019 - 00:44 · Cevapla

  Siz ankara reklam ajansları hakkında bu yazıyı yaklaşık 9 ay önce yazmışsınız ancak bunun üzerinden ülkemizden geçen seçimlere ve ekonomik krizlere rağmen verdiğiniz fiyat bilgileri halen güncelliğini koruyor. Ankara reklam ajansları anlaşılan memleketin bu süreçlerinden çok etkilenmemiş 🙂

 • yalçın
  8 Şubat 2019 - 11:10 · Cevapla

  Reklam ajanslarının fiyatları hakkındaki bu yazıyı bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Faydalı bir içerik olmuş.

 • Merve Aymak
  3 Şubat 2019 - 00:59 · Cevapla

  hodrimedya ekibine teşekkür ederim harika bir reklam ve tanıtım planlaması hazırlayıp bana sundukları için.

 • instagramcı
  30 Ocak 2019 - 10:27 · Cevapla

  Kreatif reklamcılığın ne kadar önem arz ettiğini insanlara gösterdiğiniz ve anlayabilmeleri açısından da detaylandırmaktan kaçınmadığınız için teşekkür ederiz. Reklamcılık bu sektörde olmazsa olmaz davranışlar arasında yer aldığı gibi sizin büyümenize de doğrudan katkı sağlayacak bir işlemdir. Ankara reklam ajansı çalışmalarınız için çok teşekkür ederim.

 • Dizicell
  24 Ocak 2019 - 23:34 · Cevapla

  Böyle bir işe kalkışacaksanız gerçekten kaliteli birşey istiyorsanız cebinizi biraz açmanız gerekiyor . Eğer iyi bir şekilde reklam yapabilirseniz bunu geri dönüşünü hızlıca alıp kazanç sağlayabilirsiniz.

Yorum yap